Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH donijela je blistavu odluku: tužilac Aleksandar Simonović, odgovoran za epohalni propust u predmetu dr Darka Golića, biće “nagrađen” smanjenjem plate za 30% na šest mjeseci. Izgleda da za birokratski previd vrijedi ista šifra motivacije kao i za propušteni rok prijedloga za gonjenje – umjesto disciplinske ostavke ili ozbiljne opomene, stiže tek mala finansijska kaznica.

Predmet je formiran po službenoj dužnosti i disciplinska tužba podnesena je 8. aprila 2024. godine – istog dana kad je Okružni sud u Banjaluci pravosnažno oslobodio dr Golića, osuđenog jedino zato što tužilac nije dostavio rokove i procedure u rokovima. Simonović je proglašen krivim za „nemar ili nepažnju u vršenju službenih dužnosti“, što zvuči kao da je zaboravio kišobran – a ne ključni dokument.
Podsjetimo, u septembru 2022. godine Osnovni sud je odbio optužnicu protiv Golića jer tužilaštvo nije u zakonskom roku od tri mjeseca dostavilo prijedlog oštećenog. Dok se pacijent, kojem je dr Golić navodno neetično prišao tokom njegove komatozne smjene, nadao bar nekoj ozbiljnoj reakciji, naš časni tužilac dobio je simboličnu kaznu – otprilike veličine jednokratne kafe po danu.
Ako Simonović slučajno planira “nagraditi” sebe nekom unutrašnjom introspekcijom ili javnim izvinjenjem, pravo je vrijeme da pokaže neki znak života. Do tada, pravosudni sistem može da uživa u parodiji discipline, a mi da se nadamo da će naredni tužilac znati razliku između roka i roknog dokumenta.






